Business Environment Assessment Study (BEAS)
7.11.2023
Potencjał inwestycyjny Warszawy rośnie. Jak będzie wyglądać przyszłość stolicy?
Wyniki najnowszego badania Business Environment Assessment Study (BEAS) wskazują, że gotowość do nowych inwestycji wśród firm w 9 badanych miastach wyniosła średnio 92% w 2023 roku. To o 1 punkt procentowy więcej w stosunku do poprzedniej edycji z 2021 roku. 73% decydentów badanych firm deklaruje stworzenie z tego względu nowych miejsc pracy.
Kolejna, czwarta już edycja raportu Business Environment Assessment Study (BEAS), którego twórcami są Antal i Cushman & Wakefield, a partnerami Baker McKenzie, PAIH, Pracodawcy RP, Pro Progressio oraz Vastint odsłania plany inwestycyjne szefów firm działających w polskich miastach na lata 2023-2025. Polska już od dłuższego czasu utrzymuje i umacnia pozycję lidera w przyciąganiu inwestycji, także tych zagranicznych. Warszawa natomiast stoi tym inwestycjom na czele – miasto zostało czterokrotnie wyróżnione w rankingu fDI 2023 oceniającym miasta Europy pod kątem bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
Dane z rynku nieruchomości jednoznacznie dowodzą, że Warszawa utrzymuje niezagrożoną pozycję lidera pod względem potencjału inwestycyjnego, skutecznie rywalizując z pozostałymi miastami objętymi badaniem. Analiza nie tylko rzuca światło na obecną kondycję rynku nieruchomości w stolicy, ale również wskazuje pewne podstawy do optymizmu w perspektywie długoterminowej – komentuje Radosław Kostka, Acquisition Manager, Vastint Poland.
Poziom planowanych inwestycji idzie w górę
Wysoko wykwalifikowana kadra, wiodący ośrodek akademicki, szeroka oferta nieruchomości biurowych to czynniki, które wpływają na to, że Warszawa jest prężnie rozwijającym się miastem oraz liderem inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. Warszawa została wskazana jako miejsce rozważane pod kątem inwestycji na lata 2023-2025 przez 29% respondentów. To o 6 punktów procentowych więcej niż w roku 2021.
Stolica ma ogromny potencjał inwestycyjny, który respondenci badania ocenili na poziomie 7,7 w 10-stopniowej skali. To o 0,5 punkta więcej niż w poprzedniej edycji raportu z 2021 roku. Magnesem dla inwestorów jest m.in. duża dostępność bardzo dobrze wykształconych specjalistów. Warszawa oferuje im możliwość szybkiego rozwoju zawodowego oraz wysoką jakość życia - komentuje Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. Przedsiębiorczości i Dialogu społecznego w Urzędzie m.st. Warszawy, partnera miejskiego BEAS
Warszawscy pracodawcy będą zatrudniać - ale kogo?
Warszawa jako kluczowe centrum biznesowe w Europie Środkowo-Wschodniej cieszy się uznaniem przedstawicieli biznesu, co potwierdza ocena 7,4/10 dla potencjału zatrudniania specjalistów i menedżerów w mieście. Aż 75% badanych uważa, że poziom zatrudnienia w ich firmie zwiększy się. Najczęściej wzrost ten będzie miał miejsce od 6% do 15% - twierdzi tak 36% respondentów. O tym, że procent całkowitego poziomu zatrudnienia zmniejszy się przekonanych jest tylko 9% badanych.
Warszawa zdecydowanie stanowi miejsce, gdzie potencjał zatrudnienia kadry jest jednym z najwyższych w tej części Europy. Na pytanie w jakich obszarach pracodawcy w Warszawie planują zatrudniać, na prowadzenie wysuwają się działy sprzedaży oraz branża IT. W sprzedaży najbardziej pożądanymi specjalistami są w tym momencie e-commerce specjalistów i digital marketing specjalistów. Cały czas jest zapotrzebowanie na tego typu kompetencje, a kandydaci mają po kilka ofert na stole. Natomiast w branży IT obserwować można wciąż rosnący popyt na programistów znających Java i .NET, DevOpsów, specjalistów ds. Cyberbezpieczeństwa, jak i Cloud Security Engineerów - komentuje Artur Skiba, Prezes Zarządu Antal.
Aktywność deweloperów na stołecznym rynku biurowym znacząco spada
W Warszawie, która odpowiada za połowę zasobów biurowych w Polsce, obserwujemy wyraźnie obniżoną aktywność deweloperów. Niższy wolumen powierzchni w budowie jest między innymi rezultatem pandemii, która istotnie wpłynęła na zmianę naszego sposobu pracy i w efekcie – poziomu obłożenia biur, a także aktualnej sytuacji ekonomicznej z wysokimi kosztami finansowania i budowy. Jak zatem w obliczu tych wyzwań wyglądają plany najemców? Z raportu wynika, że 40% firm zamierza utrzymać wielkość swoich biur na niezmienionym poziomie, 21% ankietowanych nie posiada jeszcze konkretnej strategii dotyczącej zajmowanej nieruchomości, 17% chciałoby dobrać dodatkową powierzchnię, a tylko 12% rozważa pomniejszenie swojego biura.
W 2023 roku na rynek warszawski trafi jedynie 66 000 mkw. nowej powierzchni, a to oznacza, że aktywność deweloperska osiągnie najniższy od 25 lat poziom. Ponadto Warszawa weszła już w okres tzw. luki podażowej, która może potrwać nawet do 2026 roku. Z drugiej strony, aktywność najemców wyrażana w liczbie zawieranych transakcji sukcesywnie rośnie, w związku z czym wskaźnik pustostanów utrzymuje tendencję spadkową. Odbudowa popytu jest z pewnością wzmacniana bardziej racjonalizowanym podejściem do pracy zdalnej. Bardzo dobrym prognostykiem dla warszawskiego sektora biurowego są też ambitne plany inwestycyjne i rekrutacyjne, na które wskazali respondenci badania Antal i Cushman & Wakefield, a które z czasem powinny zachęcić też deweloperów do rozpoczęcia nowych inwestycji na warszawskim rynku – podsumowuje Krzysztof Misiak, Head of Cushman & Wakefield Poland.
O BEAS
Badanie „Business Environment Assessment Study” zostało zrealizowane metodą CAWI wśród 1 290 decydentów firm w Polsce w dniach 31.07-25.08.2023 r. Raporty opracowane w ramach tej i poprzedniej edycji projektu są dostępne na nowym, interaktywnym portalu umożliwiającym porównanie kluczowych wskaźników dla miast oraz pobranie wybranych zestawień www.investmentpotential.pl
_____________
O ANTAL
Antal jest wiodącą firmą w regionie CEE, zajmująca się dostarczaniem rozwiązań w zakresie rekrutacji stałych, consultingu HR oraz outsourcingu. U podstaw naszego sukcesu leży wysoka jakość oferowanych usług oraz ludzie, których kapitałem jest wiedza zgromadzona przez 26 lat działalności firmy. Tworzymy metody i narzędzia, które przewyższają oczekiwania klientów i standardy rynkowe, będąc jednocześnie liderem zrównoważonej transformacji w branży. Zakres naszego wsparcia jest bardzo szeroki – od realizacji kompleksowych procesów rekrutacji stałej, poprzez outsourcing usług, w tym RPO i contracting, aż po działania Employer Branding, HR Consulting, a także świadczenie kompleksowej usługi badań i analizy rynku.
O CUSHMAN & WAKEFIELD
Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą świadczącą usługi na rzecz właścicieli i najemców nieruchomości komercyjnych. Zatrudnia ok. 52 tys. pracowników w ok. 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2022 roku jej przychody wyniosły 10,1 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą m.in. zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych oraz wyceny. Za swoją kulturę i działania na rzecz różnorodności, równego traktowania i inkluzywności, a także ESG oraz inne inicjatywy, Cushman & Wakefield otrzymuje wiele wyróżnień i nagród w konkursach branżowych czy biznesowych. Dodatkowe informacje na stronie: www.cushmanwakefield.com
_______________
Martyna Petrus, PR Specialist Antal
mail: martyna.petrus@antal.pl
tel. 664 926 909